Dňa 14.6 sa uskutočnil posledný tohtoročný školský výlet. Žiaci 6.,7.,8. a 9.ročníka sa spolu so svojimi triednymi učiteľmi vybrali spoznať krásy Oravy. Ako prvý sme navštívili Oravský hrad, ktorý patrí medzi dominanty Oravy a najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Počas prehliadky si žiaci prezerali priestory Dolného, Stredného a Horného hradu. Po návšteve hradu sme sa presunuli do Múzea oravskej dediny v Zuberci. Skanzen sa nachádza pod Západnými Tatrami v oblasti horstva Roháčov, takže sme sa tešili na prechádzku v prírode. Žiaci si mohli v múzeu pozrieť objekty z celého regiónu Oravy (domy, hospodárske budovy, senníky, drevený kostol...). Najviac ich zaujal potok Studená, mlyn a zvieratká. Naše putovanie Oravou sme ukončili návštevou rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej, kde sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí zo života slávneho realistického spisovateľa. Ako spomienku na tento výlet si žiaci priniesli nielen množstvo zážitkov, ale aj suveníry pre svojich najbližších. Bodkou nášho výletu boli nákupy v OC Európa v Banskej Bystrici. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety a exkurzie v novom školskom roku.
Posledný tohtoročný školský výlet
- 93
Deň detí na II. stupni
Tohtoročný Medzinárodný deň detí sa na II. stupni niesol v znamení športu, hier a tanečnej zábavy. Žiaci sa zapojili do športových hier v telocvični, zahrali si stolný tenis a futbal, v parku si precvičili svoje futbalové schopnosti a strely na bránku, pred budovou školy sa zapotili pri prenášaní vody do odmerky a prenášaní loptičky na lyžičke a precvičili si tiež svoje mozgové bunky pri skladaní puzzle a pri rôznych logických hrách. Za svoju šikovnosť dostal každý sladkú odmenu. Toto príjemné dopoludnie sme nemohli zavŕšiť ničím iným ako spoločnou super diskotékou. Na tú sa už deti ozaj tešili a riadne sa na nej vyšantili. Veríme, že oslava sviatku detí rozjasnila našim deťom deň a vyčarila úsmev na tvári a radosť v srdiečku.
28
Deň detí na I. stupni
Deň detí na I. stupni
Radosť detí bola veľká, keď sme im oznámili, že Deň detí oslávime konečne v prírode v parku pri našej škole. V stredu 1.6. ráno sme deti oboznámili s programom, čo ich čaká, aké stanovištia kto bude mať. Nadšenie, výkriky a radosť v očiach boli evidentné. Keďže máme 6 tried, tak sme vytvorili 6 stanovíšť nasledovne:
• Skok do diaľky z miesta
• Kresba na asfalt
• Preťahovanie lanom
• Hod na cieľ + skok vo vreci
• Tvorba plagátu
• Prekonávanie prekážok
Pri vyhodnotení dostalo každé dieťa zaslúženú sladkosť. Vyhodnotenie súťaží ešte neznamenalo koniec podujatia, pretože sme pokračovali diskotékou. Vytancovaní a spokojní so svojimi výkonmi sme sa schuti naobedovali.
40
Ďalší školský výlet - Bratislava
Ďalší skvelý školský výlet
V piatok 27.5.2022 sa nám podarilo pre našich žiakov zorganizovať ďalší zaujímavý výlet. Žiaci 3., 4. a 5. ročníka vycestovali do ďalekej Bratislavy, kde spoznávali krásy nášho hlavného mesta. Najprv sme navštívili budovu NR SR, kde sme sa vďaka výkladu dozvedeli veľa zaujímavého o našej krajine, jej osobnostiach, dejinách a o tom, na čo vlastne parlament slúži. Potom sme sa presunuli na Bratislavský hrad a vychutnali si dokonalý výhľad na Bratislavu. Naša výprava pokračovala do zoologickej záhrady a odtiaľ do prístavu na plavbu loďou po Dunaji. Po plavbe sme sa ešte potúlali Starým Mestom, veď ako by to bolo nevidieť Michalskú bránu a známeho bratislavského Čumila. Bodkou nášho výletu boli ešte nákupy v Nitre, vďaka ktorým sa našim žiakom podarilo minúť aj posledné peniaze a nakúpiť darčeky pre seba a svojich blízkych. O tom, že sa im výlet páčil, svedčili ich rozžiarené očká a dobrá nálada počas celého dňa. Náš výlet síce trval viac ako 16 hodín, ale určite stál za to.
38
Výlet do Bojníc
Konečne sme sa dočkali! Po dlhom čase je povolené organizovať hromadné akcie a my sme túto možnosť využili naplno. Dve triedy prvákov a dve triedy druhákov vyrazili autobusom do Bojníc, kde obdivovali vynovenú zoologickú záhradu. Poobzerali si všetky zvieratká, nakúpili drobnosti pre seba a svojich blízkych. Potom sa presunuli do detského mestečka Čajka v oblakoch, kde sa do sýtosti vyšantili na atrakciách pre deti. Pozde poobede sa unavení, ale šťastní pobrali autobusom domov, kde na nich čakali rodičia a starí rodičia.
69
Výchovný koncert
Dňa 20.5.2022 sa v našej škole po dlhšom čase uskutočnil koncert zameraný na tanec a hudbu. Zavítal k nám známy tanečník Noro Grofčík, ktorý je niekoľkonásobný majster sveta, finalista show Československo má talent, zakladateľ tanečnej školy Phantoms crew a tanečnej školy N - Dance Company. Spolu so svojimi tromi tanečníčkami naučili deti rôzne tanečné štýly, spoločne si vytvorili vlastnú choreografiu a na záver si ju zatancovali. Deti boli nadšené, bolo vidieť, že tanec a hudbu milujú. Vystúpenie sa všetkým veľmi páčilo a príjemnú atmosféru dodalo aj prostredie nášho parku, v ktorom celé vystúpenie prebiehalo.Na záver nemohla chýbať spoločná fotografia a podpisy od tanečníkov.
6
Exkurzia do závodu Technogym E.E.
Žiaci 7. a 8. ročníka sa 17. 05. 2022 zúčastnili exkurzie do závodu Technogym E.E., s.r.o. v Malom Krtíši. Exkurzia bola súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu, nadväzuje na učivo technickej výchovy v základnej škole. Žiaci sa v prezenčnej časti oboznámili s históriou, výrobnou technológiou a pozreli si video. Prešli aj výrobnou halou a mohli si zacvičiť na náradí a náčiní. Prehliadka splnila svoj účel, u žiakov mala pozitívnu odozvu.
Obvodové kolo mladších žiakov vo futbale
Dňa 11. 05. 2022 sa ôsmi chlapci z našej školy zúčastnili obvodového kola mladších žiakov v malom futbale. Turnaj sa konal v ZŠ s MŠ Bušince za účasti žiakov zo Želoviec, Dolnej Strehovej a Bušiniec. Naši žiaci obsadili 2. miesto za víťazným mužstvom z Bušiniec.
Škola v prírode
Po dvojročnej pauze kvôli kovidovej pandémii sa nám konečne podarilo zorganizovať školu v prírode. Tretiaci a štvrtáci si užili nezabudnuteľný týždeň v Nízkych Tatrách v Heľpe.
Počas týždňa zažili množstvo zábavy, turistiky, hier a hlavne spoločne strávené chvíle bez rodičov, kde získali nové kamarátstva a dokázali svoju sebestačnosť. Zvládli to dokonale.
Navštívili sme jeleniu oboru, miestny amfiteáter, salaš, prebádali čarovnú Heľpu, cestovali vlakom a objavili krásy malebnej dedinky Šumiac. V poobedňajších hodinách sa žiakom venovali s bohatým programom animátori z WACHUMBY. Dokonalý týždeň doladilo aj dokonalé počasie, vďaka ktorému sa nám podarilo splniť všetko, čo sme si naplánovali.
Bol to týždeň, na ktorý budeme určite s úsmevom na tvári ešte dlho spomínať.
36
Englishstar
V pondelok 9.5.2022 sa 34 žiakov našej školy zapojilo do medzinárodnej súťaže v anglickom jazyku Englishstar. Za dverami jazykovej učebne úplne potichu, ale usilovne ako včielky pracovali žiaci, ktorí využili možnosť otestovať svoje jazykové zručnosti z angličtiny. Žiaci 3.-9. ročníka vypĺňali rôzne úlohy zamerané na čítanie s porozumením, gramatiku a slovnú zásobu a zmerali si tak vedomosti v rámci celého Slovenska. Testy neboli jednoduché, ale všetci sa do ich vypracovania pustili s veľkou chuťou. Na vypracovanie testu mali súťažiaci 45 minút. Každý súťažiaci dostane diplom. Všetci súťažiaci s úspešnosťou nad 80% obdržia diplom so zlatou medailou. Tí najúspešnejší riešitelia budú zaradení do žrebovania o zaujímavé vecné ceny. Držíme všetkým palce!
1
McDonald's Cup 2021/2022
Štvrtok, 28. apríl 2022, bol bohatý na súťaže. Aj mladší žiaci reprezentovali našu školu v minifutbale žiakov a žiačok 1. stupňa základných škôl – na 23. ročníku McDonald's Cup 2021/2022, ktorý sa konal vo Veľkom Krtíši. Naši malí futbalisti síce nemali práve šťastný deň, veľmi sa im nedarilo presadiť v silnej konkurencie, no niekedy nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Veríme, že v budúcich zápasoch dajú ešte veľa víťazných gólov.
4
Slávik Slovenska
28. 04. 2022 sa v CVČ vo Veľkom Krtíši konalo okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2022. Aj naša škola v ňom mala svoje zastúpenie. Zaspievali si na ňom Filip Dobrocký a Nela Albertová, na harmonike ich doprevádzal Matej Bátka. Ďakujeme všetkým za krásnu reprezentáciu školy a Nelke, ktorá si vyspievala 1. miesto, držíme palce v krajskom kole.
Šaliansky Maťko
Po období pandémie, kedy sa konali súťaže len online, nás potešila možnosť zúčastniť sa súťaže v recitácii slovenskej povesti Šaliansky Maťko J. C. Hronského. V okresnom kole tejto súťaže úspešne reprezentovali našu školu žiačky Nela Albertová (2. miesto) a Liliana Holováčová (1. miesto). 28. 04. 2022 Lilianka predniesla povesť Falošný mak na krajskom kole v Zvolenskej Slatine, kde sa umiestnila na krásnom 2. mieste. Srdečne blahoželáme.
Deň detskej knihy
Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu . Tento deň bol stanovený na počesť narodenie dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Účelom tohto podujatia je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete a ich sprístupňovanie. Cieľom tohto dňa je podporiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. Tento deň sme na našej škole zvyčajne oslavovali Noc s Andersenom, ktorú sa nám ani tento rok nepodarilo zorganizovať z dôvodu protipandemických opatrení. Keďže tento deň pripadol tento rok na sobotu, v pondelok sme si na hodinách literatúry opäť priblížili tvorbu svetového rozprávkara a žiaci 2. stupňa si overili svoje vedomosti v literárnom kvíze, ktorý zorganizovala pani učiteľka Mgr. Lucia Holováčová v našej školskej knižnici. Otázky boli zamerané na detské knihy, na literárne pojmy, ale aj na rôzne zaujímavosti zo sveta čítania. Na 1. mieste sa umiestnili žiaci 9. ročníka, na 2. mieste žiaci 7. ročníka a na 3. mieste žiačky 5. triedy. Za výborné umiestnenie dostali žiaci sladkú odmenu a perá. Dúfam, že budúci rok sa nám podarí zorganizovať aj ,,tradičné spanie“ v našej škole, na ktoré sa deti vždy veľmi tešia .
Marec mesiac knihy na 2. stupni
Aj žiaci 2. stupňa si spríjemnili marec – mesiac knihy rôznymi aktivitami, prostredníctvom ktorých sme sa snažili u nich vzbudiť záujem o knihy. Čítanie kníh u starších detí nie je až tak populárne ako u mladšej vekovej kategórie. Dokonca je vedecky dokázané, že čítanie knihy je veľmi prospešné a ak si každý deň prečítame aspoň zopár strán z knihy, tak si predĺžime život. Na hodinách literatúry sa vyučujúci snažia, aby deti čo najviac čítali, aby si zlepšovali pamäť, rozšírili slovnú zásobu, rozvíjali fantáziu a odbúrali tiež stres. Každý žiak na začiatku mesiaca dostal za úlohu prečítať knihu v rámci povinného mimočítankového čítania. Žiaci 5. ročníka si vybrali z knihy More vo fľaštičke tri rozprávky, ktoré si v priebehu mesiaca prečítali. Po prečítaní si vypracovali pracovný list, ktorý obohatili aj o vlastnú ilustráciu. Na hodine pracovali v skupinách, každá skupina si vytvorila vlastný plagát na danú rozprávku. Vytvorené projekty boli naozaj pestré a zaujímavé. Piataci si tiež v praxi vyskúšali napísať krátky scenárik pre maňušky a potom svoje bábkové umenie predviedli spolužiakom. Žiaci 6. ročníka si z knihy Staré grécke báje prečítali tiež tri vyučujúcou zvolené báje : Potopa, Trójska vojna a Prometheus. Po prečítaní bájí boli žiaci rozdelení do štyroch skupín, v rámci ktorých vytvárali tiež postery a museli vyriešiť rôzne zaujímavé úlohy. Potom každá skupina predstavila svoj projekt pred svojimi spolužiakmi. Žiaci sa vžili do úlohy učiteľa a viedli hodinu so svojimi spolužiakmi. Žiaci 7. ročníka si zvolili na povinné čítanie knihu Starec a more, za ktorú získal spisovateľ Nobelovu cenu. Siedmaci ohodnotili knihu veľmi pozitívne, najprv v kruhu spolu diskutovali o knihe, vymieňali si informácie a nakoniec zodpovedali niekoľko otázok ku knihe. Žiaci 8. ročníka sa zaoberali obľúbenou témou science – fiktion. Po prečítaní rôznych ukážok z učebnice literatúry na túto tému deti tvorili na hodine literatúry vlastný vymyslený sci fi príbeh, ktorý si prepísali na počítači, doplnili o ilustráciu, vytlačili a zalaminátovali. Príbehy boli naozaj krásne, zaujímavé, pútavé, začo žiaci u vyučujúcej získali uznanie vo forme výbornej známky a pochvaly. Žiaci 9. ročníka využili taktiež naplno svoju fantáziu a vytvorili nevšedné príbehy. Všetky vytvorené projekty zdobia a skrášľujú našu školu. Opäť sa tešíme na zábavné čítanie v marci o rok.
16
Marec mesiac knihy
Marec mesiac knihy
„Tu je to moje tajomstvo, úplne prosté: správne vidíme iba srdcom, čo je dôležité, je očiam neviditeľné.“ — Antoine de Saint-Exupéry.
Určite každý z nás súhlasí s tým, že knihy sú bránou do sveta poznania. Mnohí z nás majú knihy odložené nielen doma v poličkách, ale aj vo svojom srdci. Viete, prečo sa hovorí, že marec je mesiacom knihy? V marci sa totiž narodil Matej Hrebenda Hačavský, na počesť ktorého je od roku 1955 pomenovaný marec ako mesiac knihy. Hrebendu celým životom sprevádzala nehynúca láska ku knihám, ktorej sa nehodlal vzdať i napriek tomu, že žiadnu z nich nedokázal prečítať. Pri príležitosti oslavy tohto mesiaca si vyučujúci na našej škole pripravili pre svojich žiakov rôzne zaujímavé a pestré aktivity, ktorými chceli povzbudiť žiakov k čítaniu a tiež aby práve v tento mesiac vymenil ich obľúbený seriál za knihu. U niektorých žiakov sa nám to aj podarilo. Žiaci prvého stupňa mali vyučovanie počas celého mesiaca obohatené o čítanie s porozumením. Po prečítaní rozprávky vyučujúcim si deti rozvíjali svoju fantáziu a snažili sa vytvoriť vlastné ilustrácie. Deti si priniesli na hodiny čítania ich obľúbené knihy, z ktorých prečítali určité časti svojim spolužiakom, vyhľadávali v texte postavy, odpisovali ich do zošitov. Niektorí žiaci spolu so svojou pani učiteľkou vyrábali titulné strany kníh, ktoré zdobia ich triedy. V rámci hodiny čítania si spoločne v kruhu čítali knihy, ktoré si vypožičali z našej školskej knižnice, a vypracovali si pracovné listy, čím si potrénovali aj čitateľskú gramotnosť. Veľmi populárnymi knihami v rámci mimočítankového čítania na 1. stupni sa stali knihy ako Danka a Janka, Budkáčik a Dubkáčik, Čin čin , ale aj Smelý Zajko v Afrike. Žiaci 4. ročníka si pripravili pre svojich mladších spolužiakov ,,knižný veľtrh“ najväčších detských bestsellerov. Najlepší čitatelia 4. triedy predstavili v našej školskej knižnici všetkým žiakov 1. stupňa knihy vo forme vlastnej prezentácie. Zamerali sa na rovesnícke vyučovanie, čím odovzdali ostatným vlastný názor na prečítanú knihu, čo sa im na knihe páčilo alebo nepáčilo, prečo by im odporučili knihu na prečítanie alebo či je daná kniha vhodná pre jednotlivé vekové kategórie. Deti sa aktívne zapájali do diskusie a bolo vidno, že väčšinu detí čítanie baví, čo nás veľmi potešilo. Niektorí žiaci navštívili našu školskú knižnicu po prvýkrát, preto im vedúca školskej knižnice Mgr. Lucia Holováčová priblížila, ako sa majú správať v knižnici a tiež ako si majú chrániť vypožičanú knihu, ktorá poputuje do viacerých detských rúk. V poobedňajších hodinách využili žiaci na čítanie naše školské ,,oddychové vaky“ a v rámci krúžku čitateľská dielňa sa mohli odreagovať rôznymi hrami. Myslím si, že žiaci si užili tento mesiac naplno .
51
Tvorivá dielňa
Minulý týždeň sme sa počas vyučovania „stretli a zoznámili“ s hontianskou čipkou. Tvorivá dielňa, ktorú si pre nás pripravilo Hontiansko-ipeľské osvetové stredisko vo Veľkom Krtíši – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, bola zaujímavou a poučnou pre žiakov viacerých ročníkov. Lektorka – Štefánia Selská – nám porozprávala o histórii hontianskej čipky, priniesla ukážky odevných súčiastok, na ktorých sa čipka nachádza, a žiaci si mohli vyskúšať aj najzákladnejšiu techniku pomocou 6 párov paličiek – výrobu plátenka.
11
Vynášanie Moreny
,,S Morenou šla zima spať, už sa ku nám nenavráť! Posledný sneh pije zem, poď, slniečko, poď už sem !" Morena alebo Kyselica bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnej dobe a zachovávaná vo folklóre. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Bábka Moreny sa vyrobí z dvoch prekrížených palíc, omotá sa slamou a oblečie do sviatočného kroja. Tradičným rituálom praktikovaným aj dnes je vynášanie Moreny a jej upálenie, alebo utopenie. Najčastejšie sa hádže z mosta alebo zo skaly. Morena sa vynáša dva týždne pred Veľkou nocou. Aj my sme v našej škole pripravili spolu s deťmi malú ukážku vynášania Moreny. Zhotovili sme si Morenu, ktorú sme za spevu ľudových piesní vyniesli k obecnému potoku, kde sme ju zapálili a hodili do vody.,,
15
Medzinárodný týždeň priateľstva
V mesiaci február sme si v našej škole mali pripomenúť „Medzinárodný týždeň priateľstva”, ktorý sa každoročne realizuje posledný februárový týždeň. Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu sme sa rozhodli ho presunúť na druhý marcový týždeň.
Žiaci našej školy oslávili priateľstvo viacerými zážitkovými hrami, diskusiami a tematickými výtvarnými prácami na hodinách etickej a výtvarnej výchovy. Sila priateľstva bola žiakom prezentovaná prostredníctvom krátkeho dojímavého filmu s názvom „Povrázok“. Hlavná hrdinka Mária sa nechcela zmieriť s tým, že jej spolužiak nedokáže hovoriť ani chodiť a snažila sa mu krásnym detským spôsobom pomôcť, aby mohol žiť radostný život ako všetky ostatné deti. Milý príbeh o sile priateľstva a odvahe nenechal chladným azda žiadne detské srdce. Žiaci prvého stupňa následne maľovali na hodinách výtvarnej výchovy portréty svojich najlepších kamarátov z triedy. Na triednických hodinách vytvárali spoločné triedne plagáty a zahrali si hry ako napr. Prekážková dráha naslepo či Telefón. Žiaci 4. ročníka zasa vyrábali náramky priateľstva, ktoré mali darovať svojmu kamarátovi z triedy. Žiaci si tak pri tejto činnosti mali možnosť oddýchnuť a popremýšľať, čo je podľa nich priateľstvo. Žiaci druhého stupňa si počas hodín etickej výchovy zasúťažili v skupinách a vyrábali pozdravy pre svojich kamarátov a blízkych. Museli sa popasovať s citátmi v anglickom jazyku, ktoré mali priradiť k ich ekvivalentom v slovenskom jazyku. Ďalšie úlohy boli zamerané na tvorivosť. Každá skupina mala vymyslieť a spísať desať pilierov priateľstva. Poslednou úlohou bolo v danom časovom intervale napísať čo najviac slov súvisiacich s témou pravého priateľstva. Vyhrala tá skupina detí, ktorá dané úlohy stihla urobiť správne a v čo najkratšom čase.
Práve v dnešných časoch sa hodnota priateľstva ukazuje ako skutočný dar. Tak si ho nedajme vziať a starajme sa oň!
39
Učenie v maskách
18.2.2022 nebol iba taký obyčajný deň. Ako je už v našej škole zvykom, do lavíc sa usadili rozprávkové bytosti: princezné, lesné víly, indiánky, farmárka, rytieri, kráľ, pilot,... Overovanie vedomostí a získavanie zručností postupne prešli do veselej zábavy v rámci tried. Spokojní a plní krásnych zážitkov sa všetci vybrali do svojich rozprávok... Najkrajšiu masku sa ani nepodarilo nájsť, pretože všetky mali svoje čaro – čaro šťastného detského úsmevu, a preto boli všetky odmenené sladkosťami a malými darčekmi. Po skončení netradičného vyučovania, sme mohli s dobrým pocitom skonštatovať, že akcia sa podarila. Prezradili nám to žiariace detské oči naplnené radosťou. Keďže v súčasnej situácii nie je možné organizovať v škole karneval, našli sme si iný spôsob a učenie v maskách sa stáva veľmi populárnou tradíciou našej školy.
43