23. apríla sa 46 žiakov II. stupňa vydalo so svojimi pedagógmi na literárno-historickú exkurziu. Prvou zastávkou bola Zvolenská Slatina - Galéria Jána Kulicha. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa s tvorbou známeho slovenského sochára a jedného z popredných česko-slovenských medailérov. Upútali ich sochy významných osobností našich dejín, ako boli napr. M. R. Štefánik, Cyril a Metod, M. Rúfus, M. Kukučín, Juraj Jánošík a i. Z galérie smerovali kroky našich žiakov do pamätnej izby Terézie Vansovej. Vďaka zaujímavému rozprávaniu pána farára Mgr. Branislava Kováča sa dozvedeli mnoho o živote významnej slovenskej spisovateľky obdobia realizmu, veľkej bojovníčke za práva žien. Pán farár im umožnil tiež krátku návštevu nádherného evanjelického kostola. Ďalšie kroky našich žiakov viedli do blízkej Očovej do Pamätnej izby Mateja Bela Funtíka, najznámejšieho vedca vtedajšieho Uhorska v Európe. Zaujala ich aj expozícia, v ktorej je prezentovaný charakter ľudovej kultúry Očovej. Neobišli ani miestny rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých zo 14. storočia, ktorý sa nachádza v opevnenom areáli a patrí k významným historickým pamiatkam obce. Sú s ním spojené mnohé zaujímavosti, jednou z nich je aj to, že sa tu nachádzajú dva oltáre, autorom jedného z nich je známy Majster Pavol z Levoče. Keďže všetky prehliadky boli zaujímavé, v tento deň sme museli vypustiť z programu návštevu barokového kaštieľa na Ostrej Lúke, v ktorom je zriadená pamätná izba Adely Ostrolúckej. Predposlednou zastávkou exkurzie bola prehliadka pamätného domu ďalšieho spisovateľa obdobia realizmu – Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky spisovateľky Hany Gregorovej. Žiakov zaujala aj malá expozícia venovaná vynálezcovi, maliarovi, kňazovi Jozefovi Murgašovi. Hoci všetky prehliadky boli zaujímavé, žiaci sa predsa len najviac tešili na nákupné centrum EURÓPA, v ktorom zavŕšili exkurziu nákupmi, občerstvením, oddychom... Na záver môžeme konštatovať, že exkurzia sa vydarila a už teraz sa žiaci tešia na ďalšiu :-)
EXKURZIA
- 18
Mladí záchranári civilnej ochrany
Dňa 17.4. sa 4 naši žiaci zúčastnili okresného kola Súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany. Súťaž sa konala v Príbelciach v športovo – streleckom areáli. Žiaci pretekali podľa plánu trate a museli zvládnuť 9 stanovíšť s bodovaním na základe ich zručností a vedomostí. Na 2 km dlhej trati sa stretli so streľbou zo vzduchovky na terč, evakuačnou batožinou, otázkami z pohybu a pobytu v prírode, použitím ochranných masiek, prostriedkami individuálnej ochrany, zdravotníckou prípravou, hasením malých požiarov či rozoznávaním varovných signálov. Našu pripravenosť preverilo aj počasie a silný vietor, ktorý nám robil problémy hlavne na strelnici, kde sme nezískali ani bod, a tým sa pripravili o medaily. Aj napriek tomu, že sme na stupienky víťazov nedosiahli, naučili sme sa množstvo praktických rád, ako sa zachovať v rôznych krízových situáciách, ako podať prvú pomoc a zachrániť život či rozpoznať a reagovať na varovné signály. Obohatení novými zážitkami a informáciami, odmenení vrecúškom s tričkami, dózami na obed či USB kľúčom sme s dobrou náladou cestovali domov. Našu školu reprezentovali Simona Fajčíková, Tobias Carlos Ješko, Nelli Bajrič a Jakub Fajčík.
5
Olympijský odznak všestrannosti
11.4. sa 8 žiaci našej školy zúčastnili krajského kola Olympijského odznaku všestrannosti v Banskej Bystrici. Na základe výsledkov testovania zo septembra a októbra a aktuálnej formy najlepší chlapec a najlepšie dievča zo 6. – 9. ročníka súťažili v piatich disciplínach – prekážková dráha, preskoky cez švihadlo, ľah – sed, skok do diaľky a člnkový beh 10 x 5 m. Súťaž začala slávnostným otvorením, kde 4 vlajkonosiči z radov žiakov niesli olympijskú vlajku a za tónov olympijskej hymny slávnostne niesla olympijský oheň naša reprezentantka Paulína Fialková. Po vypočutí hymny, nástupe 8-členných tímov, zložení sľubu Fair – play súťažiacich a rozhodcov začala oficiálna časť. O miestenku na celoslovenské kolo bojovalo 31 škôl z celého kraja, no len jedna z nich získala zlatú postupovú medailu. Naša škola sa umiestnila na peknom 21. mieste. Každý žiak dostal olympijský odznak a mohol v súťažiach vyhrať zaujímavé vecné ceny. Za reprezentáciu školy ďakujeme Milanovi Makovníkovi, Lucii Zelkovej, Michalovi Gašparovi, Simone Fajčíkovej, Tomášovi Madajovi, Nelli Bajrič, Matúšovi Hvodlikovi a Victorii Sadie White.
5
Festival ZEME
Každoročne od roku 1970 si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Cieľom dňa je pripomenutie si našej nezávislosti na zdrojoch, ktoré nám naša Zem poskytuje, a preto je potrebné ich chrániť a venovať im náležitú pozornosť. Naša planéta je náš jediný domov, ktorý máme a je potrebné, aby sme sa do jej obnovy a ochrany zapojili všetci. Naša škola spolu s ďalšími organizáciami v obci zahájila dňa 12. apríla podujatie Festival Zeme, aktivity ktorého budú pokračovať až do vyvrcholenia 22. 4. Žiaci školy so svojimi pedagógmi vyšli do ulíc obce, aby upratali a zveľadili verejné priestranstvá v našej obci.
23
Svet okolo nás - Tanzánia
Žiaci našej školy sa už niekoľko rokov zapájajú do projektu Svet okolo nás. Cieľom tohto projektu je rozšíriť aktivity kreativity vzdelávania na Slovensku hlavne v oblasti výučby geografie. Výber žiakov 5. – 9. ročníka sa 10. apríla v kinosále Baník vo Veľkom Krtíši preniesol aspoň virtuálne do ďalekej Tanzánie. Žiaci sa prostredníctvom zaujímavého videa, fotografií, schém, animácií doplnených autentickou hudbou dozvedeli veľa nového a zaujímavého o tejto neznámej krajine. V závere sa zapojili do krátkej besedy s autormi filmu, ktorí pripravili prezentáciu krajiny po vlastnej expedícii.
4