Vianoce sú časom hojnosti a štedrosti, časom kedy obdarúvame svojich blízkych a ľudí, na ktorých nám záleží. Naša škola sa preto už po tretíkrát zapojila do projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Rozhodli sme sa venovať vyzdobené krabice plné dobrôt a maličkostí seniorom z neďalekého Domova sociálnych služieb Lazar na Osuší a tiež osamelým seniorom v našej obci. Touto cestou im všetkým želáme hlavne veľa zdravia a Božieho požehnania. Našim žiakom a ich rodičom srdečne ďakujeme, že neváhali ani chvíľku a s obrovskou chuťou sa zapojili do tejto milej vianočnej tradície. Podarilo sa nám spoločnými silami vyzbierať približne 70 krabíc pre babky a deduškov. Medzi rôznymi ponožkami, sladkými dobrotami, knihami, krížovkami, krémami a pozdravmi je v každom darčeku zabalený aj pocit, že na nich niekto myslí.
Novinky
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
- 7
Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc...
Stridží deň, aj tak sa kedysi hovorievalo sviatku sv. Lucie, ktorý pripadá na 13.decembra. Tento deň bol, ešte pred zavedením gregoriánskeho kalendára, považovaný za najkratší deň roka. Preto sa k nemu viazali rôzne magicko-ochranné úkony. Na Luciu sa dievky poobliekali do bielych plachiet a s pomúčenými tvárami chodili po dedine. Búchali na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husím krídlom omietli steny, štetkou ich obielili a tým symbolicky vyhnali zlo z domov a inak to nebolo ani u nás v škole. ,,Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc...“, s týmito slovami zavítali LUCKY do každej triedy, zavinšovali nám a povymetali zlo z našej školy.
7
Pečenie medovníkov
Viete si predstaviť Vianoce bez voňavých medovníčkov?
Vianoce už klopú na dvere a my sa už na ne veľmi tešíme. Toto obdobie sa spája aj s prípravami na najkrajšie sviatky roka, ktoré sú neodmysliteľne spájané s pečením medovníkov.
História medovníkov siaha až do antického Ríma a Grécka, odkiaľ sa toto dovtedy neznáme sladké pečivo postupne dovážalo do celej Európy. Najskôr však boli medovníky určené len pre bohatšie a vyššie vrstvy obyvateľstva. Neskôr sa ich naučili piecť aj bežné gazdiné a medovníky sa stali obľúbenou a vyhľadávanou pochúťkou.
V našej škole sme všetko medovníčkovo rozvoňali 9.12. a 12.12. 2022 a prežili 2 krásne popoludnia so žiakmi prvého i druhého stupňa pri spoločnom zdobení medovníkov, ktoré na krúžku Šikovná vareška napiekli pre svojich spolužiakov žiačky 5. a 6 ročníka. Mnohé detičky si priniesli i medovníčky z domu. Deti prejavili veľký záujem a výtvory niektorých svedčia o talente, kreativite i originalite autorov. Každý zúčastnený žiak získal sladkú odmenu nielen v podobe sladkého medovníka, ktorý si vlastnoručne vyzdobil.
20
Vianočný koncert ZUŠ
ZUŠ Modrý Kameň nám spestrila deň výchovným koncertom. Veľa žiakov našej školy navštevuje hudobný, tanečný, literárno-dramatický a výtvarný odbor v priestoroch našej školy. Predviedli nám naozaj pestrý program, ktorý ostatných žiakov zaujal.
23
Výchovný koncert
Výchovný koncert s motivačným programom "Prejav sa pohybom" bol nesmierne zaujímavý nielen pre žiakov, ale aj pre učiteľov našej školy. Svoje tanečné umenie nám predviedol úspešný tanečník, účastník rôznych talentových súťaží a člen tanečnej skupiny Old School Brothers Miroslav ,,Bruise” Žilka. Už viac ako 7 rokov realizuje motivačné projekty, tzv. výchovné koncerty, pre základné a stredné školy po celom Slovensku, kde motivuje mládež k pohybu a k aktívnemu životnému štýlu. Nesklamal ani nás a predviedol nám rôzne tanečné choreografie a zaujímavé tanečné kroky v štýloch Break dance a Poppin. V programe veľkú časť našich žiakov zapojil aj do výuky tanca a dvaja odvážlivci si skúsili battle dance, v ktorom si porovnali svoje tanečné schopnosti.
12
Mikuláš
Tradične aj tento rok 6. decembra zavítal do našej školy Mikuláš so svojimi pomocníkmi čertom a anjelom, aby obdarili sladkosťami nielen tých najmenších, ale všetkých žiakov našej školy. Postava Mikuláša už neoddeliteľne patrí k predvianočnej nálade. Jej predobrazom je biskup Mikuláš, ktorý sa preslávil svojou dobročinnosťou. Svojím príchodom Mikuláš navodil u nás vianočnú atmosféru a bolo cítiť, že aj v našej škole sa pomaly ,,zvianočnieva“. Ako býva dobrým zvykom, žiaci sa na jeho príchod dobre pripravili. Zaspievali mu spoločne vianočnú koledu, zarecitovali básničky a tí starší si na hodinách literatúry pripravili spoločnú vlastnú báseň, ktorú predniesli Mikulášovi. V rámci čitateľskej gramotnosti si žiačky 5. a 6. triedy vyskúšali rovesnícke vyučovanie a stali sa v tento deň aspoň na malú chvíľku pani učiteľkami. Spestrením dňa boli aj ostatné vyučovacie hodiny, kde si žiaci netradičným spôsob pripomenuli, kto to bol Mikuláš, odkiaľ pochádza, prečo oslavujeme tento deň. Svoje znalosti si žiaci 2. stupňa preverili v tradičnom mikulášskom kvíze, ktorý pre nich pripravila pani učiteľka Mgr. Lucia Holováčová. Otázky boli pestré, zaujímavé, niektoré aj ťažšie, ale deti to zvládli na výbornú. V kvíze 1. miesto získali žiačky 6. triedy, 2. miesto získali žiaci 9. triedy a na treťom mieste sa umiestnili žiačky 8. triedy. Všetci súťažiaci si odniesli sladkú odmenu. Práve príchodom Mikuláša nastal čas zamyslieť sa nad zmyslom týchto tradícií, aby sa z nich nevytratilo čaro a láska.
42
Keby som bol spisovateľom
Mesiac november sa v našej škole niesol v znamení témy ,,Keby som bol spisovateľom“. Stephen King raz povedal: ,,Ak chcete byť spisovateľom, musíte predovšetkým robiť dve veci: veľa čítať a veľa písať. Tieto veci sa obísť nedajú; pokiaľ viem, žiadna skratka neexistuje.“ Práve čítanie je jedným z najdôležitejších krokov, pretože otvoriť knihu môže znamenať obrovské dobrodružstvo, v ktorom sa môžete ocitnúť so svojím literárnym hrdinom v nejakom príbehu. Spisovatelia sú sprievodcami fantáziou, sprevádzajú nás rôznymi vedomosťami, ale aj zábavou. Aj v našej škole sa našli nádejní spisovatelia a básnici. Žiaci 2. A triedy na hodinách slovenského jazyka a čítania vypracovali projekt, v ktorom mali za úlohu vytvoriť vlastnú knihu. Napísali, o čom by bola kniha, koľko strán by mala, kto by v nej vystupoval, ako by sa volala, komu by ju dali ako prvému prečítať...Na chvíľku sa žiaci stali sprievodcami po fantázii a pritom sa aj zabavili. Na hodinách literatúry žiaci II. stupňa dostali príležitosť na vlastnú tvorbu. Žiaci 5. ročníka tvorili nonsensové básne, vytvorili fiktívny rozhovor so spisovateľmi vo forme projektov. Žiaci 6. ročníka napísali príbehy vo forme ja - rozprávania s prvkami opisu a priamou rečou a tí najstarší - žiaci 9. ročníka písali úvahu na rôzne témy. Všetky vytvorené básne a príbehy boli zapojené do súťaže vo vlastnej tvorbe, kde ich ocenila trojčlenná porota: Mgr. Lívia Frečková, Mgr. Vladimír Šmelko a Mgr. Ján Kubiš. V kategórii POÉZIA : 1. miesto získala Emma Hájniková so svojou básňou Návšteva tety Kvetky, 2. miesto získala Lucia Zelková s básňou Nonsens a 3. miesto patrí Laure Kováčovej za báseň Kamaráti. V kategórii PRÓZA- Ja - rozprávanie boli ocenení žiaci 6. triedy: 1. miesto získala Zuzana Blahová s príbehom ,, Izba od Picassa“, 2. miesto obsadil žiak Filip Hudáč s príbehom ,,Moje trampoty v škole“ a 3. miesto obsadila Liliana Holováčová s príbehom ,,Veselá príhoda so zvieraťom“. V kategórii PRÓZA - úvaha – 1. miesto obsadila Marta Hriňová s prácou ,,Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné“, na 2. mieste sa umiestnil Matej Žilka s prácou ,,Priateľstvo je isté puto“ a na 3. mieste sa umiestnil Lukáš Vozár s prácou ,,Priateľstvo je isté puto“. Všetci ocenení žiaci získali malé odmeny. Dúfame, že i naďalej budú mať naši žiaci chuť do písania.
8
Deň zručností
07. decembra sa v Spojenej škole v Modrom Kameni konalo podujatie Deň zručností. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci 8. a 9. ročníka. Celkom sa jej zúčastnili zástupcovia 10-tich základných škôl z okresu. Väčšina škôl sa zapojila do všetkých troch kategórií. Našu školu reprezentovali 2 žiaci. V kategórii tvorba mozaiky si zasúťažil Lukáš Madaj, ktorý sa so svojím výrobkom umiestnil na 3. mieste. Radovan Kukučka v kategórii práca s drevom vyrobil tiež krásny výrobok, hoci sa na prvých priečkach neumiestnil. Žiakom sa súťaž páčila, so svojimi prácami boli spokojní, vzorne reprezentovali našu školu. Snáď budú motivovať aj ďalších žiakov a v budúcom školskom roku si za našu školu zmerajú svoje sily súťažiaci vo všetkých troch kategóriách.
4
ČERVENÉ STUŽKY
Červené stužky sú symbolom a názvom kampane boja proti AIDS, do ktorej sme sa zapojili i v tomto školskom roku. Šestnásty ročník kampane Červené stužky prebiehal od 5. septembra 2022 a vyvrcholil 1. decembra 2022 – na Svetový deň boja proti AIDS. Naša škola sa do kampane pridala prostredníctvom niekoľkých aktivít. V mesiaci november sme sa zapojili do výtvarnej súťaže s názvom „1. december a Červené stužky.“ Hoci bolo vytvorených množstvo pekných prác, mohli sme zaslať len 3 výkresy. Žiaci 8. a 9. ročníka pripravili pre seba a pre mladších žiakov červené stužky, ktoré sme nosili počas celého dňa vo štvrtok, 1. decembra, kedy kampaň vrcholila. Počas tvorby stužiek sme sa rozprávali o tom, že táto stužka je symbolom krvi a života. Taktiež však vyjadruje aj solidaritu, nádej a podporu pre ľudí trpiacich týmto ochorením. 1. december 2022 sa začal živým rozhlasovým vysielaním, v ktorom odzneli dôležité informácie o víruse HIV, ochorení AIDS a význame červených stužiek. Vyučujúci následne pripli deťom na hruď červené stužky. Pre žiakov 2. stupňa sme na hodinách etickej výchovy uskutočnili kvíz o Kampani Červené stužky, využili sme materiál dostupný na stránke www.cervenestuzky.sk. Žiaci na hodinách etickej výchovy a biológie diskutovali s vyučujúcimi o víruse HIV, spôsoboch prenosu a následne vyvracali tvrdenia vyučujúcej o ochorení AIDS prostredníctvom aktivity s názvom „Pravda alebo Mýtus“. Snažili sa tiež vytvoriť živú stužku, ktorá má symbolizovať ich gesto podpory pre ľudí nakazených HIV.
23
Pasovanie prvákov
Naši najmladší žiaci – naši prváci majú úspešne za sebou ich pasovanie do cechu školského, ktoré sa uskutočnilo posledný novembrový týždeň. O program sa postarali starší žiaci, ktorí mali pre nich pripravené rôzne úlohy a tie zvládli naši prváčikovia na jednotku s úsmevom na tvári. Rozprávkové bytosti preverili ich vedomosti a zistili aj to, akí sú zruční. Na záver boli pasovaní rytierom Chrabroňom do cechu školského a pani riaditeľka im odovzdala pasovací dekrét. Veríme, že aj nasledujúce školské roky zvládnu tak dobre, ako zvádli svoj pasovací deň.
44
Európsky týždeň boja proti drogám
20.11. je medzinárodný deň bez fajčenia a my si ho pripomíname v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám. Drogy sú všade okolo nás a nedá sa im vyhnúť. Naša škola organizuje rôzne preventívne aktivity, vďaka ktorým sa naši žiaci učia, aké sú drogy nebezpečné. Počas tohto týždňa sme o nich veľa diskutovali, tvorili, športovali a vyjadrovali svoj názor. Týždeň vyvrcholil Protidrogovou prehliadkou, na ktorej sa každá trieda odprezentovala vlastnou spoločnou tvorbou - básňou, sloganom a 3D plagátom, ktorý musel byť na tele :-)
27
Deň vďakyvzdania
Koniec novembra sa v posledných rokoch tradične spája s nákupným ošiaľom začínajúcim na Black Friday. Tomuto dňu, ktorý sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky, však predchádza Deň vďakyvzdania. Už niekoľko storočí štvrtý štvrtok v novembri Američania po celom svete zasadnú za stôl s pečeným moriakom, aby poďakovali za všetko dobré, čo im bolo
dopriate počas uplynulého roka. Naše deti si tento sviatok pripomenuli v piatok 25.11.2022 na hodinách anglického jazyka rôznymi zaujímavými aktivitami, ktoré si pre nich pripravili pani učiteľky Mgr. Mervicová a Mgr. Ducheková. Žiaci tretieho ročníka sa oboznámili so slovnou zásobou zameranou na jedlá, ktoré sú podávané počas sviatočnej večere. Následne mali deti pomocou kresby vyzdobiť a dotvoriť svoj vlastný sviatočný tanier plný dobrého jedla. Potom sa medzi sebou hodnotili a hlasovali o výkresoch svojich spolužiakov. Najkrajšie práce, ktoré deti samy vybrali, boli odmenené motivačnými nálepkami. So žiakmi piateho ročníka sme sa porozprávali o krásnej myšlienke
tohto dňa, a tým je poďakovanie sa za to, čo je pre nás počas celého roka akosi samozrejmé a často prehliadané. Deti pracovali v skupinách, v ktorých mali vytvoriť spoločný plagát, kde každý uviedol v anglickom jazyku, za čo je vo svojom živote naozaj veľmi vďačný. Starší žiaci si pozreli krátky dokument o histórii tohto sviatku, pracovali s textovými ukážkami a prostredníctvom
hravých prezentácií precvičovali slovnú zásobu týkajúcu sa tohto
severoamerického sviatku. Aj keď už Deň vďakyvzdania skončil a je pre nás pomerne neznámy, zamyslime sa aj my všetci nad tým, za čo sme naozaj vďační.
38
Ypsilon - slovina je hra
Ypsilon – slovina je hra, je zábavná súťaž pre žiakov základných škôl v predmete slovenský jazyk a literatúra. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať slovenský jazyk a literatúru ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Cieľom súťaže je zbaviť žiakov negatívnych pocitov, ktoré sa často spájajú s výučbou tohto predmetu a ukázať im, že ,,slovina je hra“. Súťažné interaktívne testy rozvíjajú žiacku originalitu, tvorivosť a aktívne myslenie žiakov, podnecujú ich fantáziu. 24. novembra si nad súťažnými úlohami zo slovenčiny potrápilo svoje hlavičky aj 19 žiakov našej školy. O súťaž prejavili záujem ôsmi druháci, piati tretiaci, z 5., 6. a 7. ročníka sa súťaže zúčastnili 3 dievčatá a zasúťažili si aj traja deviataci. Niektoré úlohy zvládli hravo, nad niektorými pracovali ich mozgové závity na plné obrátky. Vypracované testy boli odoslané organizátorovi súťaže Lexicon, s.r.o. a naši žiaci už teraz budú čakať len na výsledky. Veríme, že budú výborné, veď slovina dokáže byť niekedy ozaj hrou.
13
Maliar Novohradu Ľudovít Kubáni 2022
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do 9. ročníka výtvarnej súťaže ,,Maliar Novohradu Ľudovít Kubáni 2022“. Zámerom organizátorov bolo pripomenúť osobnosť maliara Ľudovíta Kubániho, ktorý sa narodil v Dolných Strhárooch, kde prežil celý svoj tvorivý život a je tu aj pochovaný. Témou boli hrdinovia slovenských rozprávok. Celkom do okresného kola súťaže poslalo svoje výtvarné práce 14 žiakov, ktorí súťažili v 3 kategóriách. Emka Hájniková (V. trieda) a Marek Rechtorík (II. B) sa vo svojich kategóriách umiestnili na III. mieste. Ocenené súťažné práce sú vystavené na 1. poschodí budovy MsÚ vo Veľkom Krtíši. Emke a Marekovi blahoželáme a ostatným súťažiacim ďakujeme za krásne výtvarné dielka.
EXKURZIA DO HVEZDÁRNE
8.11.2022 sa podarilo našej škole zorganizovať exkurziu do krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Exkurzie sa zúčastnili žiaci štvrtého, piateho a šiesteho ročníka. Počty nám doplnilo aj zopár siedmačiek. Naše bádanie sme začali v planetáriu alebo v Hviezdnej sále so sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov. Sála je plne digitalizovaná a návštevníkom ponúka jedinečné priblíženie diania na svetovej sfére a premietanie filmov s astronomickou tematikou prostredníctvom dvoch projektorov v režime "fulldome" a v rozlíšení 4K. Systém planetária dokáže simulovať pohľad na oblohu z ktoréhokoľvek miesta na Zemi, spojnice hviezd v súhvezdiach a ich mytológiu, priblíženie vybraných objektov vzdialeného vesmíru, detaily povrchov telies slnečnej sústavy a mnoho iného. Potom sme sa presunuli do Ufo sály, v ktorej sa cítite ako na palube mimozemského vesmírneho plavidla. Vybavená je glóbusmi, mapami a ďalšími názornými pomôckami, ktoré slúžia najmä pri demonštrácii nebeskej mechaniky a opise nebeských telies. Vďaka týmto modelom sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí. Záver patril astronomickej technike, pomocou ktorej sme sledovali nočnú oblohu a spln mesiaca, ktorý bol práve v tento deň.
7
SVETOVÝ DEŇ SPORENIA
Treba šetriť! Koľko si ušetril? Prečo nešetríš? Tieto a podobné vety zaznievajú v súčasnosti stále častejšie. Slovo ŠETRENIE je jedným z najčastejšie používaných slov v rôznych súvislostiach. Zovšadiaľ zaznieva, že treba šetriť energie, ich zdroje, financie... Ale prečo? Ako na to? Čo sa stane, ak šetriť nebudeme? Na tieto a na mnohé podobné otázky sme sa so žiakmi snažili nájsť odpoveď v rámci aktivít, ktorými sme si pripomenuli Medzinárodný deň boja proti chudobe (17. október) a Svetový deň sporenia (31.október). Ako správne nakupovať a pritom aj ušetriť si skúsili žiaci 1. až 5. ročníka nakupovaním školských pomôcok v improvizovanom Papiernictve. Pre mnohých žiakov to bola prvá skúsenosť s nakupovaním, kedy sami vyberali, rozhodovali sa a kalkulovali, čo si za svoje peniaze, ktoré si sami zhotovili, môžu kúpiť a zároveň aj ušetriť. Žiaci 6. až 9. ročníka sa v rámci hodín občianskej náuky dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o problematike chudoby vo svete, o dôvodoch jej vzniku, o živote detí v krajinách postihnutých chudobou, ale aj o súčasných spôsoboch boja proti chudobe. Okrem toho sa žiaci v praktických úlohách pokúsili sami hľadať efektívne spôsoby boja s chudobou, riešili, ako sa chudobe „vyhnúť“, prípadne ako sa jej „ zbaviť“ napríklad aj výberom a napĺňaním svojho životného cieľa. Aby sme neviedli len teoretické reči o nutnosti šetriť a to, že šetriť môžu aj deti a priamo v škole, sme si vyskúšali počas Týždňa šetrenia, kedy žiaci všetkých tried ročníkov 1. až 9. sledovali a zapisovali svoje míňanie energií v triede a spolu s triednymi učiteľmi následne vyhodnocovali efektívne vetranie v triede, svietenie a používanie vody. Aby sme sa naplno mohli pustiť do šetrenia, na hodinách výtvarnej výchovy si žiaci vyrobili nápadité pokladničky z odpadového materiálu. Tie najzaujímavejšie sme mohli obdivovať vo vestibule našej školy.
24
Svetový deň behu
Počuli ste už o dátume 5.11.? Viete, na čo je tento dátum zameraný? No predsa na BEH!
Svetový deň behu spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. V roku 1999 ho založil bežec Bill McDermott s cieľom podporiť boj proti chudobe vo svete. A prečo práve beh? Pretože beh je jedna z najprirodzenejších aktivít pohybov človeka. Prináša nám množstvo fyzických, ako aj psychických benefitov, o čom sme sa mohli presvedčiť aj my, žiaci a učitelia našej školy. Keďže Svetový deň behu vychádza na sobotu, my sme si ho spravili trošku v predstihu. Skvelo sme si zabehali a najlepší bežec a bežkyňa z každej triedy boli odmenení.
31
Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice
24. október patril 18. ročníku celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice, ktoré organizuje už niekoľko rokov metodické centrum Slovenskej pedagogickej knižnice pre školské knižnice pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Osobitú záštitu nad celoslovenským projektom preberá minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Cieľom tohto projektu je podporiť u žiakov zábavnými formami dobrý a trvalý vzťah ku knihe a k poznávaniu niečoho nového. Téma tohto podujatia bola ,,Ako radi máme našu knižnicu“ a podtému sme si zvolili: ,, Poďme spolu do sveta fantázie..“ Do sveta fantázie nás preniesli rozprávkové postavičky Filmárik a Filmuška, ktoré prostredníctvom živého rozhlasu priblížili žiakom tohtoročné podujatie. Práve dnešný deň sme dali možnosť deťom , aby sa aspoň na chvíľku stali nejakou literárnou alebo rozprávkou postavou. Veľmi nás prekvapilo množstvo rozprávkových postavičiek , ktoré v tento deň navštívilo našu školu. Stretla sa Červená čiapočka so Snehulienkou, Pipi dlhá pančucha s Hermiónou, pirát s princom, čert s anjelom a množstvo iných rozprávkových bytostí. Našich prváčikov privítala naša školská knihovníčka prezlečená za čarodejnicu v školskej knižnici, kde im spolu so svojimi rozprávkovými pomocníkmi z 5. triedy predstavila rôzne knihy v knižnici, ťahali si z rozprávkového klobúka krátke ukážky ľudových a moderných rozprávok a hádali ich názvy. Na hodinách čítania si žiaci predstavovali ich obľúbené knihy, čítali si z nich, zdramatizovali si rozprávky, vytvárali si vlastné príbehy, navrhovali ponožky s názvom ,,Kniholes“. Nezabudli sme ani na rovesnícke vyučovanie, kedy si žiaci 6. ročníka prezlečení za rozprávkové postavičky pripravili zaujímavé aktivity na rozprávku ,,O pampúšikovi“ pre tých najmenších, pre detičky našej materskej školy a žiaci 7. ročníka sa na chvíľku zhostili úlohy učiteľa a celú vyučovaciu hodinu venovali žiakom 2.B triedy, ktorým prečítali rozprávku ,,O šípkovej Ruženke“ a pripravili si pre nich učenie na stanovištiach, kde žiakov čakalo riešenie rôznych úloh ( puzzle, krížovky, dotváranie príbehu, správne usporiadanie príbehu podľa obrázkov). Príjemná atmosféra, pokoj a pohoda sa niesla v tento deň v priestoroch našej školy. Myslím si, že podpora čitateľskej gramotnosti u dnešných detí je veľmi potrebná a i naďalej sa budeme snažiť prostredníctvom rôznych zábavných aktivít vzbudiť u detí, hlavne u tých starších žiakov, záujem o čítani.
51
Záložka spája školy
Aj tento školský rok sa žiaci 1. – 9. ročníka našej základnej školy zapojili do 13. ročníka česko - slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá Záložka spája školy s podtémou Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie. Tento projekt má podporiť u žiakov kreatívne čítanie, ktoré bude motivovať žiakov, aby rozprávali o knihách so silným motívom, aby o nich premýšľali a stále sa k nim vracali. Zároveň cieľom projektu je pomôcť slovenským a českým školám a školským knihovníkom vytvoriť v triedach takú atmosféru, aby žiakov povzbudzovali k čítaniu kníh, aby diskutovali o knihách a, samozrejme, aby využili i svoje znalosti z výtvarnej výchovy na stvárnenie kresleného príbehu. Musím vyzdvihnúť, že žiaci našej školy sa i tento rok zhostili výroby záložiek s veľkou radosťou. Podarilo sa nám vyrobiť okolo 180 záložiek, ktoré boli krásne, pestré a zaujímavé. Žiaci vyrábali záložky predovšetkým na hodinách čítania a literatúry, na čitateľskom krúžku, ale aj na hodinách výtvarnej výchovy. Motivovali ich nielen prečítané knihy z ich domácej knižnice, ale aj knihy z našej školskej knižnice. Za partnerskú školu nám bola pridelená Základná škola Drienovec z východného Slovenska, z ktorej nám prišlo okolo 80 krásnych a pestrých záložiek. Je vidieť, že naši žiaci sa na tento projekt každý rok veľmi tešia, čoho dôkazom sú vyrobené záložky, ktoré otvoria deťom cestu k fantázii a kreativite. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu so slovenskými školami.
12
Halloweenske tvorivé dielne
27.10., deň pred jesennými prázdninami, sme zorganizovali podujatie Halloweenske tvorivé dielne, ktorého absencia bola dva roky, a to z dobre známeho dôvodu - Covid – 19. Deti a rodičia sa už tešili, kedy budú môcť vytvárať, dlabať, dotvárať halloweenske tekvice. Bolo to aj vidieť na rekordnej účasti, pretože jedáleň, kde sa to celé dialo, praskala vo švíkoch. Museli sme priniesť stoly navyše. Nezostal ani priestor na vystavenie nádherných prác, preto sme pristúpili na plán B, a tým bola telocvičňa. Vystavili sme prekrásne výtvory detí a ich rodičov, každý žiak dostal diplom za účasť a balíček rôznych sladkostí s perom. Čakanie na zotmenie, pretože mal nasledovať lampiónový sprievod, nám spríjemnil detský folklórny súbor Pramienok z Dolnej Strehovej so svojím vystúpením. Zožal veľký úspech, vystúpenie bolo ocenené velikánskym potleskom. Nezaháľali ani ostatní žiaci. Vystúpili v rámci triedy s peknými ľudovými piesňami. Po skončení programu sa mohli všetci prítomní občerstviť na nádvorí školy keksami a zákuskami rôzneho druhu, cukríkmi a punčom. Keď sa konečne zotmelo, nasledoval lampiónový sprievod ulicami Dolnej Strehovej, ktorého sa už nevedeli dočkať. Boli vo vytržení, aby konečne mohli zažať tie svoje sviečky v lampiónoch. Domov sme sa rozchádzali s dobrým pocitom a prísľubom, že na budúci rok to zopakujeme.
74